fbpx Fundacja "Duch Leona"

Misja

“Niedoskonałość, która nas dzieli, nie jest ani w przybliżeniu tak wielka jak niedoskonałość, która nas łączy.” – Franz Werfel

Postanowiliśmy tu napisać do czego dążymy, co jest dla nas ważne, co chcielibyśmy zmienić, żeby życie psów w Polsce stało się przyjemniejsze. Żeby dziesiątki tysięcy tych zwierząt nie wypełniały schronisk, żeby nie były wyrzucane, wieszane, topione ale też, żeby nie cierpiały, w tzw domowym zaciszu, z powodu niewiedzy właścicieli.
Możemy to osiągnąć jedynie za pomocą edukacji. Zwiększając świadomość pojedynczych osób, a co za tym idzie, zwiększając świadomość społeczeństwa. Wierzymy, że wiedza w połączeniu z empatią sprawi, że ludzie nie będą bezmyślnie oddawali psów do schronisk, wyrzucali z samochodów i pozbywali się ich w przeróżne sposoby, a zrozumienie ich zachowań, potrzeb i odpowiedzialności za wzięte zwierzę, poprawi znacznie jakość naszego wspólnego życia.

Polska jest krajem, w którym ponad 50% gospodarstw domowych posiada psa, a ogólnie żyje u nas ok 8 mln tych zwierząt. Celem naszej fundacji jest dążenie do zmniejszania populacji psów. Do tego, aby właściciele nie rozmnażali bezsensownie swoich suk, niezależnie od tego czy są one mieszańcami czy psami rasowymi. Chcielibyśmy również ograniczyć ilość miotów wśród psów hodowlanych. Są dwie, może trzy rasy, hodowane w Polsce, których przedstawicieli nie znajdziecie w schronisku. Ogólnie psy rasowe są tak samo poniewierane, jak wszelkiego typu mieszańce. Rodowód nie daje psu żadnej gwarancji lepszego życia a często jest jego przekleństwem. Kolejnym problemem jest powszechna nieznajomość psiej natury. Jako ludzie mamy skłonność do stawiania się ponad innymi gatunkami i uznawania, że to one powinny nas rozumieć. Takie podejście rodzi masę problemów i często doprowadza do wielu psich tragedii. Sami od dawna zajmujemy się pracą z trudnymi i agresywnymi psami. Dzięki wieloletniej praktyce wiemy, że wiele psów skazanych na śmierć, albo dożywotnią izolację, może stać się świetnymi towarzyszami człowieka. Trzeba tylko poświęcić im czas i z szacunkiem potraktować ich odmienną od naszej, osobowość.

Ponieważ sprawy związane ze zmianą prawa dotyczącego zwierząt w naszym kraju, idą zupełnie innym, niełatwym trybem, to co możemy robić i robimy TU i TERAZ, to właśnie edukacja i pomoc psom, którym nikt już tej pomocy udzielić nie chce.